کامل‌ترین خدمات بورس انرژی‌

از معاملات حامل‌های انرژی تا مشاوره و پذیرش شرکت‌ها

کامل‌ترین خدمات بورس انرژی

از معاملات حامل‌های انرژی تا مشاوره و پذیرش شرکت‌ها

راهنمای مطالب
  Add a header to begin generating the table of contents

  معرفی بورس انرژی

  شرکت بورس انرژی ایران با هدف ساماندهی، پذیرش، نظارت و تسهیل انجام معاملات حامل‌‏های انرژی و اوراق بهادار مبتنی بر حامل‏‌های انرژی در سال 91 آغاز به‌کار کرد. کارگزاری فارابی نیز به‌عنوان کارگزار رتبه «الف» فعال در بازار سرمایه ایران و یکی از کارگزاران پیشرو در بازار بورس انرژی کشور، تمامی خدمات مورد نیاز فعالان بورس انرژی را ارائه می‌کند.

  بورس انرژی ایران دارای سه بازار فیزیکی، مشتقه و فرعی است. در بازار فیزیکی، کالاهای پذیرفته شده در بورس و در بازار مشتقه، اوراق بهادار مبتنی بر کالاهای پذیرفته شده در بورس مورد معامله قرار می‏‌گیرند. کالاهای تک محموله‌‏ای و خارج از گونه نیز در بازار فرعی قابلیت معامله دارند. بازار فیزیکی خود شامل سه تابلوی برق، نفت و گاز و تابلوی سایر حامل‌های انرژی و بازار مشتقه شامل سه تابلوی قرارداد سلف موازی استاندارد، قرارداد آتی و قرارداد اختیار معامله است. همچنین هر یک از تابلوها دارای دو رینگ داخلی و بین‌‏المللی هستند. در بازار فیزیکی معاملات در قالب قراردادهای نقدی، نسیه، سلف، کشف پریمیوم انجام می‎پذیرند و قراردادهای آتی، اختیار معامله و سلف موازی استاندارد و… نیز قابلیت معامله در بازار مشتقه را داراست.

  خدمات کارگزاری فارابی در بورس انرژی:

  • انجام تمامی سفارشات در بورس انرژی
  • ارائه خدمات مشاوره در تمامی موضوعات بورس انرژی
  • ارائه مشاوره و پذیرش شرکت‌ها در بازار فیزیکی
  • اخذ کد معاملاتی مورد نیاز متقاضیان

  مزایای معامله از طریق بورس انرژی:

  • امکان تامین کالاهای مورد نیاز از طریق ساز و کار شفاف و منصفانه بورس انرژی
  • امکان تامین مالی و پوشش ریسک عرضه‌‎کنندگان از طریق ابزار‌های مالی موجود در بورس انرژی
  • امکان پوشش ریسک و تامین کالاهای مورد نیاز مصرف‌‎کنندگان برای دوره‎‌های زمانی مختلف
  • کاهش هزینه‎‌های معاملاتی برای مشتریان در مقایسه با معامله در خارج از بورس
  • کاهش ریسک‌‎های معاملاتی از جمله ریسک عدم ایفای تعهدات طرفین و …

  انواع بازارها و نحوه پذیرش

  بورس انرژی دارای سه بازار فیزیکی، مشتقه و فرعی است. بازار فیزیکی شامل سه تابلوی برق، نفت و گاز و تابلوی سایر حامل‌های انرژی و بازار مشتقه شامل سه تابلوی قرارداد سلف موازی استاندارد، قرارداد آتی و قرارداد اختیار معامله است. در بازار مشتقه بورس انرژی، کالا معامله نمی‌شود، بلکه اوراق بهادار مبتنی بر کالاهای مذکور مورد معامله قرار می‏‌گیرند.

  پذیرش کالا در بازار فیزیکی

  پذیرش کالا در بازار فیزیکی بورس انرژی با ارائه درخواست به همراه مدارک و مستندات به بورس مربوطه انجام می‌شود و پس از احراز کامل بودن مدارک، در بورس ثبت می‌شوند. کالاها در این بخش به دو دسته کالای اصلی و مشابه تقسیم و پس از حداکثر 30 روز از تاریخ ثبت درخواست، کالای اصلی به هیئت پذیرش بورس انرژی ارسال می‌شود. کالای مشابه نیز به کمیته عرضه بورس انرژی ارسال می‌شود. در نهایت، کمیته ظرف حداکثر هفت روز کاری پس از تکمیل مدارک به مشاوره پذیرش، موافقت یا عدم موافقت خود را با پذیرش اعلام خواهد کرد.

  پذیرش کالا در بازار فرعی

  کالاهایی که خارج از گونه و تک محموله‌ای باشند، در بازار فرعی پذیرش و عرضه می‌شوند. برای هر نوبت عرضه کالا در بازار فرعی باید درخواستی مجزا ارائه شده و موافقت کمیته عرضه اخذ شود. درخواست پذیرش در بازار فرعی باید توسط مشاور پذیرش به بورس ارائه شود و پس از احراز کامل بودن به کمیته عرضه بورس انرژی ارسال خواهد شد.

  پذیرش اوراق بهادار مبتنی بر کالا در بازار مشتقه

  قراردادهایی نظیر سلف موازی استاندارد، قرارداد آتی و قرارداد اختیار معامله در بازار مشتقه به پیشنهاد بورس، به تصویب هیئت پذیرش می‌رسد. دارایی پایه از بین کالاهای پذیرفته شده در بورس یا کالاهای دارای بازار نقدی قوی انتخاب شده و باید به تشخیص هیئت پذیرش حداقل حائز شرایط «نداشتن محدودیت قانونی موثر جهت نقل و انتقال دارایی پایه»، «وجود مرجع قیمتی روزانه قابل‌اتکا برای بازار نقدی دارایی پایه» و «امکان تحویل فیزیکی دارایی پایه» باشند.
  کارمزدها:

  1 – كارمزد پذيرش کالا به همراه درخواست پذیرش و تكميل مدارک اوليه از متقاضی دريافت می‌شود که برابر با 0/0007 ارزش برآوردی معاملات سالانه و تا سقف حداکثر 50 میلیون ریال است.

  2 – کارمزد درج کالا،كه براساس آمار سالانه عرضه کالا در بورس از عرضه‌کننده برای هر سال دريافت می‌شود که برابر با 0/0002 ارزش معاملات سالانه و تا سقف حداکثر 150 میلیون ریال است.

  راهنمای پذیرش و فرم‌ها

  تابلوی معاملات بازار فیزیکی

  تابلوی معاملات قراردادهای سلف استاندارد

  تماس با بورس انرژی فارابی

  آدرس:

  تهران- خیابان سید جمال‌الدین اسدآبادی (يوسف آباد سابق)- كوچه یازدهم- نبش خيابان فراهانی‌پور- پلاک ۱۲- واحد دوم شمالی
  کدپستی: ۱۴۳۳۶۵۳۶۴۸

  تلفن:

  021-88106101-3
  021-88557274-5